
Tule vabatahtlikuks!
Ilma vabatahtlike abita me oma tööd teha ei saaks. Vabatahtlikud löövad Pagulasabi tegevuses kaasa peamiselt tugiisikute ja keelepartneritena, peatselt kavatseme pagulastele pakkuma hakata ka tööalase mentorluse võimalust. Samuti oleme vabatahtlikke spetsialiste lähetanud välismaale – Ukrainasse ja Türki – oma humanitaarabi projektide raames.
Kui oled huvitatud meie tegevuses vabatahtlikuna kaasa löömast, siis pane ennast kirja!
Mida vabatahtlikd täpsemalt teevad?
- Tugiisikud aitavad Eestisse saabunud peredel oma elu esimestel kuudel ja aastatel edukalt sisse seada. Alguses tegeletakse väga palju kõiksuguste paberite, registreerimiste ja taotlustega, et saada pagulase rahakoti vahele kogu see elu, mis meil kõigil olemas on – alustades elamisloakaardist ning lõpetades kohaliku toidupoe kliendikaardiga. Tugiisikud aitavad saabuvaid peresid alguses ka oma uues kodulinnas orieteeruda ja otsivad võimalusi kokkupuudeteks kohalikega. Ära muretse, seda kõike ei pea sa tegema üksi! Tugiisikuid abistavad Tallinnas ja Tartus baseeruvad tugiteenuste koordinaatorid ning tugiisikute kasutuses on ka Pagulasveeb, kust saab kõik vajaliku info ühest kohast kätte ning mis aitab asju säilitada ja meeles pidada. Omalt poolt pakume tugiisikutele baaskoolitust, tekkinud kulude katmist, ühisüritusi, supervisiooni ja palju muud. Meie tugiisikutest on aastate jooksul kujunenud mõnus kogukond toredaid inimesi, kes muulgi ajal omavahel tihedalt suhtlevad :-)
- Keelepartnerid (ingl. language buddy) aitavad pagulastel õppida eesti keelt. Sa ei pea olema filoloog või õpetaja, et aidata teisest riigist tulnud inimestel keelt õppida! Keelepartnerid toetavad formaalset keeleõpet läbi tavakeele harjutamise tavalistes keelesituatsioonides. Vaja pole õpikuid ega õppekava, ainult tahet kord nädalas suhelda ühe pagulasega eesti keeles. Meie anname omalt poolt väikese ettevalmistuse ja lihtsad juhtnöörid keelepartneriks olemiseks.
- Tööalased mentorid aitavad pagulastel leida tööd või alustada Eestis oma ettevõttega. Tööturule sisenemine võib Eestisse jõudnud pagulastele olla kaunis raske – ükskõik, kas tegu on arsti või lihttöölisega. Tööalased mentorid on ise edukad spetsialistid või ettevõtjad, kes oma kogemuste baasilt saavad nõustamise abil aidata siin alles tööturul kohta otsivaid inimesi. Ideaaljuhul püüame kokku viia sama taustaga mentori ja pagulase – Süüria hambaarst Eesti hambaarstiga, Jeemeni kokk Eesti kokaga.
Organisatsioonina hindame me kõrgelt vabatahtlike panust. Eesti Pagulasabi on tunnustatud Vabatahtliku Sõbra kvaliteedimärgisega, mida annab välja Eesti Külaliikumine Kodukant. Märgi saavad organisatsioonid, mis on osalenud vabatahtliku sõbra arendusprogrammis, on vabatahtlike kaasamise põhjalikult läbi mõelnud ning vabatahtliku tegevuse hea tavaga kooskõlas korraldanud.
Detsembris 2016 andis president Kersti Kaljulaid Estonia talveaias Eesti Pagulasabile üle aasta vabatahtlike kaasaja aumärgi (vaata pilte!).