Skip to main content

Eesti Pagulasabi 15. märtsi seis ja kiireim abivajadus Ukraina suunal

Evakuatsioonid Ukraina piirilt

PPA andmetel on Eestisse vahemikus 27. veebruarist 14. märtsini saabunud 21 293 Ukraina kodanikku ja nende pereliiget, kellest 5523 on olnud transiidil. 14.03 jooksul saabus 1518 inimest (sh 556 last), neist 435 inimest transiidil. MTÜ Eesti Pagulasabi on samal ajavahemikul koordineerinud 4593 põgeniku saabumise Eestisse, kellest öömaja vähemalt esimesel ööl on vajanud vaid 471 inimest (st 10,2%).

Keskmiselt läheb Poolas Medykasse ja Varssavisse Eesti Pagulasabi koordineerimisel 9 bussi ööpäevas, tänu millele on võimalik Eestisse evakueerida päevas ligi 500 inimest, kellest 90% on Eestis pereliikmed ootamas. Värske info busside liikumise kohta on Pagulasabi kodulehel, lisainfo meiliaadressil ukraina@pagulasabi.ee. Rõhutame jätkuvalt, et tegemist on turvalisima viisiga evakueerumiseks, vähendamaks inimkaubanduse riske ja tagamaks Eestiga seotud põgenike koordineeritud saabumine vastuvõtukeskustesse.

Humanitaarabi Ukraina sees

Ukraina sees viime ellu rahapõhist sekkumist (multi-purpose cash assistance) ning toetame Ida-Ukraina haiglaid.

14.03 seisuga oleme toetanud 1254 leibkonda, keskmiselt on toetus 200 EUR leibkonna kohta. Iga leibkonna vajadus on individuaalselt hinnatud, peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata. Meie humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on Donetski, Luhanski, Zaporižžja, Sumõ, Kharkivi, Kiievi, Zhytomyri, Chernigivi oblastid. ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt kõige sobivam viis, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi.

Samuti toimetame meditsiinivahendeid haiglatele, seni on tuge saanud mitmed Zaporižžja, Donetski ja Dnipropetrovski oblastite haiglad.

Koordineerime kõiki oma tegevusi teiste humanitaarorganisatsioonidega läbi ÜRO OCHA klastrisüsteemi. ÜRO plaanib laiapõhjaliste rahapõhiste sekkumistega alustada järgmise kahe nädala jooksul; Eesti Pagulasabi oli üks esimesi, kes sellega kohe sõja alguses alustas.

Sõjapõgenike toetamine Eestis

Eesti Pagulasabi nõustamiskeskus Tallinnas (Liivalaia 28) jätkab nii põgenike kui nende lähedaste nõustamist igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina pagulastele: +372 5881 1311 (E-P kell 10-17).

Pagulasabi andmebaasi on kogunenud üle 2600 elukohapakkumise ja sadu koostööpakkumisi. Vahendame elukohapakkumisi proaktiivselt otse kohalikesse omavalitsustesse, kes võtavad pakkujatega vajaduspõhiselt samuti otse ühendust. Töötame selle nimel, et neljas piirkonnas hakkaksid tööle vabatahtlike koordineerijad, kes hakkavad riiklikes majutusasutustes ühes abilistega vahendama majutuspakkumisi.

Annetused ja abipakkumised

Kõige suurem tugi on hetkel rahalistest annetustest. Kõik meie kriisitegevused jooksevad jätkuvalt annetuste toel. Annetustest kaetakse evakuatsioonikulud, humanitaarabi Ukrainas ja toetatakse Eestisse jõudvaid ukrainlasi. Annetusi saab teha järgmistel viisidel:

  • Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
  • Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
  • Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)

Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud üle kolme miljoni euro, millest 1 miljon eurot on juba saadetud Ukrainasse sisepõgenike ja rindelähedaste linnade elanike aitamiseks.

Inimeste ja ettevõtete abipakkumisi sõjapõgenike majutusvõimaluste ja teiste teenuste kohta koondame läbi kodulehel asuva "Paku abi" vormi.

***

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing. Eesti Pagulasabi eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Ukrainas humanitaarabi pakkunud alates 2014. aastast. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon.

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
CAPTCHA
2 + 1 =
Verification that you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.