Skip to main content

Eesti Pagulasabi 22. aprilli ülevaade

Humanitaarabi Ukrainas sees

Ukraina sees viime ellu rahapõhist sekkumist (multi-purpose cash assistance), toetame Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga ning jagame tekke, magamiskotte ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja ajutistes majutuskohtades olevatele inimestele.

21. aprilli seisuga oleme toetanud 15 077 leibkonda (ca 45 000 inimest). Toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus. Iga leibkonna vajadus on individuaalselt hinnatud, peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata või kes elavad nn isoleeritud linnades. Meie humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on hetkel Harkivi, Zaporižžja, Donetski, Luhanski, Dnipropetrovski, Kiievi, Tšernihivi ja Sumõ oblastid, kuid tähelepanu all on ka Žõtomõri, Hersoni, Mõkolajivi oblastid. Hetkel suudame humanitaarabi suunal toetada keskmiselt 1000-1200 leibkonda päevas, tegeleme kohapealse võimekuse ja kiiruse tõstmisega. Meie meeskond Ukrainas kohapeal on 30-liikmeline, kes igapäevaselt abivajajate hindamise, neile rahapõhise abi edastamisega ja olukorra monitoorimisega tegelevad.

Kaardil: Eesti Pagulasabi rahapõhiste sekkumiste piirkonnad Ukrainas. Allikas: OCHA

ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt üks sobivaimatest viisidest, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi. Sellest, miks on hetkel kõige mõistlikum toetada just rahaliselt, saab lugeda täpsemalt siit: Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju. 

Samuti toimetame meditsiinivahendeid, toiduaineid ja muud vajalikku (nt generaatoreid) haiglatele, seni on tuge saanud mitmed Donetski, Dnipropetrovski, Mõkolajivi, Zaporižžja ja Tšernihivi oblastite haiglad. Erakorraliselt oleme saatnud humanitaarabi koostöös Ukraina transpordifirmaga ka Mõkolajivi, mis on üks kõige kriitilisemaid piirkondi. Samuti oleme toimetanud 900 tekki ja muud esmavajalikku pommivarjenditesse Zaporižžja ja Harkivi linnades. Täna võtame vastu ja jagame Zaporižžja sisepõgenike majutusasutustes laiali 4600 magamiskotti.

Möödunud nädalal allkirjastasime koostöölepingu Maailma Toiduprogrammiga (WFP), et toetada rahapõhise sekkumisega 60 500 inimest Kiievi, Harkivi, Sumõ ja Tšernihivi oblastites. WFP koostöölepingu raames jagame abivajajatele kolme kuu jooksul laiali 12,5 miljonit eurot. Loe lähemalt pressiteatest.

Alates 17. aprillist laiendasime oma rahapõhist sekkumist ka ÜRO humanitaarasjade koordineerimise ameti (OCHA) hallatava Ukraina humanitaarabifondi rahastusel. Kokku anname selle projekti raames kolme kuu jooksul rahapõhist abi 12 000 inimesele Zaporižžja ja Donetski oblastites.

Ukraina sees oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja oblast, täpsemalt Zaporižžja linn ning Vilniansk, Bilenke, Kushugum ja Shyroke asulad.

Koordineerime kõiki oma tegevusi teiste humanitaarorganisatsioonidega läbi ÜRO OCHA klastrisüsteemi. Eesti Pagulasabi oli esimene humanitaarorganisatsioon, kes rahapõhise sekkumisega kohe sõja alguses alustas.

Sõjapõgenike toetamine Eestis

Eesti Pagulasabi nõustamiskeskus Tallinnas (Liivalaia 28) jätkab nii põgenike kui nende lähedaste nõustamist igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (iga päev kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.

Pagulasabi andmebaasi on kogunenud üle 3000 elukoha pakkumise eraisikutelt ja ettevõtetelt ning sadu teisi koostööpakkumisi. Neist ligi 900 on privaatsete elukohtade pakkumised (eraldi korter või maja), ülejäänud pakkumised on jagatud eluruumidele (omanikuga jagatud korter või tuba). Kõigist pakkumistest oleme juba 799 vahendanud Ukrainast saabunud leibkondadele. Oleme vahendanud elukoha pakkumisi Pagulasabi kaudu ise ka proaktiivselt otse kohalikesse omavalitsustesse, kes võtavad pakkujatega vajaduspõhiselt otse ühendust.

Tallinnas, Pärnus ja Tartus töötavad juba ka Pagulasabi vabatahtlike meeskonnad, kes vahendavad majutuspakkumisi riiklikes majutusasutustes, et põgenikud saaksid endale püsivamad elukohad kiiremini. Sotsiaalkindlustusameti ja Kinnisvara24 koostöös on valminud spetsiaalne kinnisvaraportaal Ukraina sõjapõgenikele. Palusime kõikidel seni kasutuseta jäänud majutuse pakkujatel sisestada oma kuulutused sellesse portaali. Uuest portaalist saavad ukrainlased ka ise otsida endale sobivat elukohta ning kohalikud omavalitsused ja meie nõustajad vahendada pakkumisi. See kiirendab majutuste vahendamistööd, sest meie vabatahtlikud jätkavad majutuste vahendamist nii meie andmebaasist kui ka kinnisvaraportaalist. Loe lähemalt Pagulasabi tegevusest majutuse suunal. 

Lisaks sellele kavandame erinevaid grupinõustamisi ukrainlastele üle Eesti, et pakkuda Ukraina sõjapõgenikele võimalust saada kvaliteetset infot, jagada ja analüüsida oma senist kogemust ning saada vastused nendele küsimustele, mis seni segaseks on jäänud. Kavandame nõustamisi neljal erineval teemal: kohanemine, töövaldkond, digioskused ning lapse kohanemise toetamine. Grupinõustamiste läbiviimiseks kaasame erinevaid partnereid. Toimunud on esimene digioskuste teemaline töötuba. Täpsemat infot tegevuste ja ajagraafikute kohta leiab Pagulasabi kodulehelt, täiendame infot kodulehel jooksvalt.

Täna alustavad tööd esimesed kaks psühhoterapeudi juhitud toetusgruppi Tallinnas koostöös MTÜ Eluliiniga. Gruppi registreerumiseks tuleb helistada Tallinna psühholoogilise kriisiabi telefonil 631 4300 (E-R 9-19, L 10-15). Samuti teeme koostöös Eluliiniga ettevalmistusi spetsialistidele venekeelse NET teraapia koolituse läbiviimiseks. 

Möödunud nädalast alustasime alustasime koolitoetuste maksmist igale kooli minevale ajutise kaitse saanud Ukraina lapsele, hetkeseisuga on laekunud 663 avaldust ning välja on makstud toetus 253 lapsele, kogusummas 12 650 eurot. Ülejäänud taotluste osas on käimas on andmete ülevaatamine ja kontroll. 

Annetused ja annetuste kasutamine

Kõige suurem tugi on hetkel rahalistest annetustest. Kõik meie kriisitegevused jooksevad jätkuvalt annetuste toel. Annetuste abil anname humanitaarabi Ukraina kohapeal ja toetame Eestisse jõudvaid ukrainlasi. Annetusi saab teha järgmistel viisidel:

  • Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
  • Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
  • Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)

Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud üle 4,9 miljoni euro, sh sihtannetused, mis tehti evakuatsioonide korraldamiseks ja annetused Eesti sisesteks tegevusteks. Sellest 1,8 miljonit eurot on juba kulunud Ukraina sees humanitaarabi andmiseks ning 555 000 eurot kulus evakuatsioonide korraldamiseks. Loe siit statistikat ning ülevaadet, kuidas üle kuu vältel evakuatsioone korraldasime. 

Oma Ukraina pangakontole teeme ülekandeid osamaksete kaupa (u 200-300 000 euro kaupa), et minimeerida finantsriske (Ukraina pangandussüsteem on hetkel habras ja sõja eskaleerudes võib raha panka “kinni” jääda, samuti peame pidevalt silmas pidama grivna kõikumist ja et me suure hulga raha ettevahetamisega väärtuses ei kaotaks). Pidevalt hoiame oma Ukraina pangakontol vähemalt ühe nädala kulutuste jagu ettemaksu ja kriisireservi (nt kui olukord muutub selliselt, et meie kohapealsed kaastöötajad peavad Zaporižžjast evakueeruma).

Oleme Ukrainas humanitaarabi pakkunud juba 7,5 aastat. Oma sekkumisi koordineerime ÜRO klastrisüsteemis. Oleme oma süsteeme ja meeskonda kiires tempos skaleerinud, et suurenenud vajadustega toime tulla ja neile vastata.

Eesti Pagulasabi administratiivkulud on ca 3000 eurot kuus (kontorite rent, kommunaalkulud, telefonid, internet jms). Need kulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata. Lisaks teevad meie töötajad ja vabatahtlikud sõja eskaleerumisest saadik ületunde, et tagada abivajajatele parim ja kiireim võimalik abi, sh annetusrahade kiire suunamine ja kasutamine sõjapõgenike heaks.

Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad meie kodulehelt. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.

***

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.

Foto: Orin Louis Jones, Kiiev


 

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
CAPTCHA
10 + 10 =
Verification that you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.