Skip to main content

Eesti Pagulasabi 30. märtsi seis ja oluline info

Evakuatsioonid Ukraina piirilt

PPA andmetel on Eesti vahemikus 27. veebruarist 29. märtsini vastu võtnud 25 034 Ukraina kodanikku ja nende pereliiget. Neist 7953 saabumise Eestisse on koordineerinud Eesti Pagulasabi.

Eesti Pagulasabi on ainus ametlik partner Eestist, kellel on luba inimeste evakueerimiseks Poolast, koostöös Politsei- ja Piirivalveameti ning EXPOga Poolas. 

Viimased Eesti Pagulasabi poolt koordineeritud regulaarsed evakuatsioonibussid Poola lähevad välja homme (31. märtsil). 

Oleme busse kasutanud üle kuu aja annetusrahade toel. Alustasime 25. veebruaril vajaduspõhiselt evakueerimisega Medykast, kui piiril valitses kaos ning võimalused suurematesse linnadesse jõuda olid pea olematud. Tippaegadel saatsime välja 12 bussi päevas, hetkel on see vajadus kahanenud 3 bussini Varssavist päevas. Nüüd organiseerib põgenike transporti piiripunktidest Varssavisse Poola riik, sealt edasi on Eestisse võimalik jõuda ka nt LuxExpressi, Ecolinesi, Flixbusi regulaarliinidega (ühe istekoha hind on 40-55 eurot). 

Oleme valmis vajaduspõhiselt evakuatsioonisuuna taastama, kui olemasolevad süsteemid enam ei toimi.

Humanitaarabi Ukrainas sees

Ukraina sees viime ellu rahapõhist sekkumist (multi-purpose cash assistance), toetame Ida-Ukraina haiglaid ning jagame tekke ja muud esmavajalikku pommivarjendites olevatele inimestele.

29. märtsi seisuga oleme toetanud 3997 leibkonda (ca 12 000 inimest). Toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta. Iga leibkonna vajadus on individuaalselt hinnatud, peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata või kes elavad nn isoleeritud linnades. Meie humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on Donetski, Luhanski, Zaporižžja, Sumõ, Harkivi, Kiievi, Žõtomõri, Mõkolajivi ja Tšernihivi oblastid. Meie meeskond Ukrainas kohapeal on 16-liikmeline, kes tegelevad igapäevaselt abivajajate hindamise, neile rahapõhise abi edastamisega ja olukorra monitoorimisega.

ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt kõige sobivam viis, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi. Sellest, miks on hetkel kõige mõistlikum toetada just rahaliselt, saab lugeda täpsemalt siit: Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju

Samuti toimetame meditsiinivahendeid, toiduaineid ja muud vajalikku (nt generaatoreid) haiglatele, seni on tuge saanud mitmed Donetski, Dnipropetrovski, Mõkolajivi, Zaporižžja ja Tšernihivi oblastite haiglad. Erakorraliselt oleme saatnud humanitaarabi koostöös Ukraina transpordifirmaga ka Mõkolajivi, mis on üks kõige kriitilisemaid piirkondi. Samuti oleme toimetanud 900 tekki ja muud esmavajalikku pommivarjenditesse Zaporižžja ja Harkivi linnades.

Koordineerime kõiki oma tegevusi teiste humanitaarorganisatsioonidega läbi ÜRO OCHA klastrisüsteemi. Mitmed organisatsioonid plaanivad laiapõhjaliste rahapõhiste sekkumistega alustada tulevatel nädalatel; Eesti Pagulasabi oli üks esimesi, kes sellega kohe sõja alguses (juba 2. märtsil) alustas.

Sõjapõgenike toetamine Eestis

Eesti Pagulasabi nõustamiskeskus Tallinnas (Liivalaia 28) jätkab nii põgenike kui nende lähedaste nõustamist igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (E-P kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.

Pagulasabi andmebaasi on kogunenud üle 3000 elukoha pakkumise eraisikutelt ja ettevõtetelt ning sadu teisi koostööpakkumisi. Neist ligi 900 on privaatsete elukohtade pakkumised (eraldi korter või maja), ülejäänud pakkumised on jagatud eluruumidele (omanikuga jagatud korter või tuba). Kõigist pakkumistest oleme juba 405 vahendanud Ukrainast saabunud leibkondadele. Vahendame elukoha pakkumisi Pagulasabi kaudu ise ka proaktiivselt otse kohalikesse omavalitsustesse, kes võtavad pakkujatega vajaduspõhiselt otse ühendust. Tallinnas ja Pärnus töötavad juba ka Pagulasabi vabatahtlike meeskonnad, kes vahendavad majutuspakkumisi riiklikes majutusasutustes, et põgenikud saaksid endale püsivamad elukohad kiiremini. Samasuguse meeskonna töö on peagi käivitamisel ka Tartus.

Loe lähemalt, kuidas Pagulasabi majutuse vahendamise suunal tegutseb.

Annetused ja annetuste kasutamine

Kõige suurem tugi on hetkel rahalistest annetustest. Kõik meie kriisitegevused jooksevad jätkuvalt annetuste toel. Annetuste abil anname humanitaarabi Ukraina kohapeal ja toetame Eestisse jõudvaid ukrainlasi. Annetusi saab teha järgmistel viisidel:

  • Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
  • Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
  • Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)

Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud üle 4,4 miljoni euro, sh sihtannetused evakuatsioonide korraldamiseks ja Eesti sisesteks tegevusteks. Sellest 820 000 eurot on juba kulunud Ukraina sees humanitaarabi andmiseks ning ligi 535 000 eurot evakuatsioonide korraldamiseks. Hetkel suudame humanitaarabi suunal toetada keskmiselt 250 leibkonda päevas (päevakulu ca 50 000 eurot), alanud nädalal on eesmärk tõsta see keskmiselt 300 leibkonna peale. 

Oma Ukraina pangakontole teeme ülekandeid osamaksete kaupa (u 200-300 000 euro kaupa), et minimeerida finantsriske (Ukraina pangandussüsteem on hetkel habras ja sõja eskaleerudes võib raha panka “kinni” jääda, samuti peame pidevalt silmas pidama grivna kõikumist ja et me suure hulga raha ettevahetamisega väärtuses ei kaotaks). Pidevalt hoiame oma Ukraina pangakontol vähemalt ühe nädala kulutuste jagu ettemaksu ja kriisireservi (nt kui olukord muutub selliselt, et meie kohapealsed kaastöötajad peavad Zaporižžjast evakueeruma).

Oleme Ukrainas humanitaarabi pakkunud juba 7,5 aastat. Oma sekkumisi koordineerime ÜRO klastrisüsteemis. Oleme oma süsteeme ja meeskonda kiires tempos skaleerinud, et suurenenud vajadustega toime tulla ja neile vastata.

Eesti Pagulasabi administratiivkulud on ca 3000 eurot kuus (kontorite rent, kommunaalkulud, telefonid, internet jms). Need kulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata. Lisaks teevad meie töötajad ja vabatahtlikud sõja eskaleerumisest saadik ületunde, et tagada abivajajatele parim ja kiireim võimalik abi, sh annetusrahade kiire suunamine ja kasutamine sõjapõgenike heaks.

Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad meie kodulehelt. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.

***

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing. Eesti Pagulasabi eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Ukrainas humanitaarabi pakkunud alates 2014. aastast. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon.

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
CAPTCHA
4 + 4 =
Verification that you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.