Skip to main content

Eesti Pagulasabi 2. mai ülevaade Ukraina teemal

 • 22. aprillil selgusid 31 alustavat ettevõtet Ukrainas, keda toetatakse kogusummas üle 56 000 euroga (umbes 2,27 miljonit UAH). 
 • Oleme jaganud rahapõhist abi Ukrainas 40 miljoni euro väärtuses. 
 • Talve jooksul toetasime 5187 haavatavat leibkonda Ukrainas ja 250 Gruusias jagades rahapõhist toetust üle 1 870 000 euro väärtuses. Toetavad Euroopa Liit (ECHO) ja Eesti välisministeerium. 
Humanitaarabi Ukrainas

Mida hetkel teeme? 

 • Anname rahapõhist abi (multi-purpose cash assistance), mille eest saavad inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Praeguse seisuga oleme rahapõhist abi andnud umbes 222 000 inimesele kokku 40 miljoni euro väärtuses. Toetus on 2220 UAH (= umbes 61 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus. Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/ 
 • Talve jooksul toetasime 5187 haavatavat leibkonda Ukrainas ja 250 Gruusias jagades rahapõhist toetust üle 1 870 000 euro väärtuses. Abi kasutati talve üleelamiseks ja tahkete kütuste soetamiseks Ukraina põgenikele Gruusias ja abivajajatele Ukrainas sees. Sihtpiirkondadeks olid Ukrainas eeskätt Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni, Mykolaivi, Odessa, Sumõ ja Tšernihivi oblastid, ainult Ukraina valitsuse kontrolli all olevad alad ja Gruusias eeskätt Tbilisi ja selle lähiümbrus. Toetuse suurus on 14 000 UAH (= umbes 350€ leibkonna kohta Ukrainas ja 370€ Gruusias).
 • Aprillis taasalustasime toidujagamise programmiga piirkondades, kus rahapõhist abi anda ei ole võimalik (nt deokupeeritud/vabastatud alad, sagedaste rünnakute all olevad piirkonnad). Sekkume abiga Zaporižžja, Donetski ja Harkivi oblastides, kokku toetame umbes 15 000 inimest.
 • Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid.
 • Aprillis alguse saanud Ukraina naistele suunatud ettevõtlusprogrammi esimene osa ehk uutele ettevõtetele suunatud koolitusprogramm lõppes piduliku finaalpäevaga 22. aprillil, mil otseülekandes tehti teatavaks toetuse saajad ja mängiti ette nende enda salvestatud tutvustusvideod. Žürii otsusel sai toetust 31 alustavat ettevõtet kogusummas üle 56 000 euroga (umbes 2,27 miljonit UAH). Tegevust alustatakse Zaporižžis, Dnipropetrovskis, Poltavas, Tšernihivis ja Sumõs, Harkivi ja Kiievi oblastis, tegevusvaldkondadeks põllumajandusest ja mööblitootmisest koolituste ja iluteenusteni.

Lisaks Eesti annetajate toele, teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega: Euroopa Liit (ECHO), ÜRO humanitaarasjade koordineerimise amet (OCHA), International Rescue Committee (IRC), Maailma Toiduprogramm (WFP). 

Ukraina põgenike toetamine Eestis

Mida hetkel teeme?

 • Nõustame inimesi Tallinnas (Vambola 6, Eesti Pagulasabi kontor) teisipäevast neljapäevani (T-N kell 10-17). Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele on avatud infotelefon +372 5881 1311 (avatud E-R kell 10-17), e-mail dopomoha@pagulasabi.ee. Samuti on nõustamiseks avatud Viberi, Whatsappi, Telegrami kanalid numbril +372 5464 0007.
 • Korraldame rahvusvahelise ja ajutise kaitse kohanemisprogrammi koolitusi. Ajutise kaitse kohanemisprogrammi on meie juures läbinud 9106 inimest ja rahvusvahelise kaitse kohanemisprogrammi on meie juures läbinud 1296 inimest. Ees ootamas veel palju koolitusi, rohkem infot siin
 • Pakume pagulastele regulaarselt tugiisikuteenust üle Eesti. Meie juurde saab inimesi saata läbi KOVide. Rohkem infot siin
 • Vahendame majutuskohti meie andmebaasist. Majutuskohtade nappuse tõttu me hetkel Sotsiaalkindlustusameti hallatavates riiklikes majutusasutustes pikaajalist majutust ei vahenda. Keskendume hädamajutuse pakkumisele nendele ukrainlastele, kes on ootamatult elukoha kaotanud. Kogume eraisikute majutuspakkumisi (esmajoones Tallinnas, Tartus ning teistes suuremates linnades), pakkumised saab kirja panna kodulehe vormi kaudu
 • Korraldame praegu ukrainlastele grupinõustamisi üle Eesti kahel teemal: töövaldkond ja digioskused. Kokku on toimunud on 221 digioskuste töötuba ning 220 töö teemalist grupinõustamist. Nõustamised leiavad aset üle Eesti ning neist on osa võtnud ligi 3498 Ukraina pagulast. 
 • Maksame kõigile Eestis kooliteed alustavatele pagulaslastele koolitoetust kuni selle aasta aprilli lõpuni. Hetkeseisuga on toetust saanud 4994 last, kogusummas 249 600​ eurot. 
 • Aitame ühes Garage48-ga Ukraina naistel Eestis käima lükata mikroettevõtteid. Ettevõtlusprogrammi parimad naiskonnad on valitud, käib osalejate nõustamine ja toetamine. 
 • Vaimse tervise suunal tõime koostöös MTÜ-ga Peaasjad Eestisse MindSpring nimelise metoodika, mis toetab pagulastaustaga inimeste kohanemist uues keskkonnas. Pakume  programmi pagulastele üle Eesti. Esimesed grupid alustasid märtsis.
 • Olulisim info pagulastele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis. Rubriigi infot värskendame jooksvalt eesti, inglise, vene ja ukraina keeles.

Eesti Pagulasabi Ukraina suunalised tegevused on rahastatud eraisikute ja ettevõtete annetustest ning erinevate institutsionaalsete doonorite poolt. Meie tegevusi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel.

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
CAPTCHA
8 + 11 =
Verification that you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.