Skip to main content

Eesti välisminister ja Armeenia asevälisminister avasid Eesti Pagulasabi esinduse Armeenias, organisatsioon asub aitama Mägi-Karabahhist põgenenuid

Pressiteade 13.12.2023

Täna avasid Eesti välisminister Margus Tsahkna, Armeenia asevälisminister Paruyr Hovhannisyan ja Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson Eesti Pagulasabi esinduse Jerevanis, Armeenias.

“Otsus Armeenias esindus avada sündis juba suve hakul, kui oli selge, et uus kriis on peatselt tulemas. Meie fookus siin on pagulastel, kes on põgenenud Mägi-Karabahhist, aga ka teistest riikidest Armeeniasse jõudnud ja kaitset vajavatel inimestel. Praegusel hetkel alustame akuutsete humanitaarvajaduste katmisega rahapõhise abi kaudu, kuid tulevaks aastaks plaanime juba pikaajalisemaid sekkumisi, mis aitaksid inimestel uuesti oma elud üles ehitada,” sõnas Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson Jerevanist.

19. septembrist alates on Armeeniasse jõudnud enam kui 101 800 inimest, kes lahkusid Mägi-Karabahhist. Lisaks on Armeenias jätkuvalt üle 30 000 inimese, kes põgenesid Mägi-Karabahhist pärast 2020. aasta konflikti, ning ligi 4000 kaitset vajavat inimest teistest riikidest.

 

Pilt
grupipilt

 

Eesti Pagulasabi alustab humanitaarabi andmisega Armeenia põhjaosas, Lori ja Shiraki piirkondades, kus 200 eakat põgenikku saavad Eesti riigi toel mitmeotstarbelist rahapõhist abi summas 50 000 AMD (umbes 115 EUR) inimese kohta kuus. 2024. aastal on plaanis pikaajalist toimetulekut toetavad tegevused, sh põllumajanduse ja väikeettevõtlusega alustamise toetused. Humanitaarabi andmine kohapeal on korraldatud Eesti Pagulasabi enda meeskonna poolt koostöös kohalike organisatsioonidega.

Mitmeotstarbeline rahapõhine abi lubab abivajajatel otsustada, mida neil parasjagu kõige kriitilisemalt tarvis on. Tavaliselt kasutatakse seda toidu, joogivee, ravimite, hügieenitarvete ja eluaseme eest tasumiseks. Rahapõhise abi määr lepitakse kokku koostöös teiste piirkonnas tegutsevate humanitaarorganisatsioonidega. Pikaajalist toimetulekut toetavad tegevused, näiteks põllumajanduslike ja äriliste tegevustega alustamise toetamine, aitavad uude elukohta asunud inimestel saavutada kiiremini oma leibkonna iseseisev toimetulek. Eesti Pagulasabil on sarnaste abiprogrammide elluviimisel varasemad kogemused muuhulgas Ukrainast ja Gruusiast.

Annetuskampaania “Armeenia heaks!” on üleval Eesti Pagulasabi kodulehel: https://pagulasabi.ee/et/armeenia-heaks. Eesti Pagulasabi on tänulik kõikidele, kellel on võimalik toetada humanitaarolukorra leevendamist Armeenias.

 

Fotode autor: Eesti Pagulasabi

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.