
Humanitaarabi
Igas puhkenud sõjas või relvakonfliktis on inimesi, kes selle tõttu kannatavad või selle eest põgenevad. Usume, et igaühel on õigus saada abi, kui ta seda vajab, ning tegutseme selle nimel, et Eesti humanitaarabi jõuaks otse abivajajateni. Väikese organisatsioonina ei suuda me sekkuda kõikjal, kus selle järele on vajadus, ometi saame oma sekkumistes olla paindlikud ja efektiivsed.
Hetkel pakub Eesti Pagulasabi humanitaarabi Ukrainas, Jordaanias ja Liibanonis. Varem oleme humanitaarprojekte läbi viinud Türgis.
Ukraina
Alustasime Ukrainas sõja tõttu kannatanud elanikkonna toetamist juba 2014. aasta lõpus, mil algatasime annetuskampaania "Ukraina heaks!". Meie tegevus Ukrainas on muutunud vastavalt sellele, kuidas on muutunud sealne konflikt ja inimeste vajadused. 2014. aasta lõpus alustasime meditsiini-, hügieeni- ja toidupakkide jagamisega sisepõgenikele ning rindeäärsetes asulates Donetski, Luhanski ja Zaporižžja oblastites. Hiljem lisandusid meditsiiniabiprojektid, mille raames toimetasime haiglatele vajaminevaid ravimeid, meditsiinivahendeid ja -tehnikat. 2015. ja 2016. aastatel toimusid suvel sisepõgenikest lastele ja eraldiseisvalt ka erivajadustega lastele suunatud laagrid Khortitsa saarel, Zaporižžjas. Samadel aastatel lähetasime Ukrainasse kokku 11 vabatahtlikku spetsialisti Eestist.
Muutunud vajaduste tõttu alustasime 2016. aasta sügisel oma abiprogrammis uue etapiga, toetades Ida-Ukraina sisepõgenikke ja rindeäärsete asulate elanikke väikeettevõtluse alustamisel, et aidata neil saavutada iseseisev toimetulek. Grandiprogrammist on kasu saanud juba üle 300 inimese.
Lisaks jätkame järjepidevalt teistele humanitaarvajadustele vastamisega, aidates näiteks rinde lähedal elavaid vanureid toidu ja hügieenitarvikutega, koolilapsi koolitarvikutega ning kõige haavatavamaid leibkondi rahalise toega talve üleelamiseks. Sinagi võid Ukraina sõja tõttu kannatanud inimesi aidata, tehes rahalise annetuse meie humanitaarabifondi.
Jordaania
Jordaania on viimase kaheksa aastaga võtnud vastu umbes 1,3 miljonit süürlast, kellest umbes pooled on end ametlikult pagulastena registreerinud. Suure pagulaste arvu tõttu vajab Jordaania välist abi, et inimeste vajadustega toime tulla. Aitame Jordaanias Süüria pagulastel ja kohalikel haavatavatel rühmadel iseseisvamalt toime tulla, korraldades ettevõtluskoolitusi ning andes osalejatele starditoetusi, et nad saaksid alustada jätkusuutlike äridega, samuti pakkudes põhjalikku mentorlusprogrammi.
Liibanon
Liibanon on vastu võtnud umbkaudu 1,5 miljonit Süüria pagulast, kes on pihustunud üle riigi laiali. Enamik elab neist linnades (sh mahajäetud majades) ja mitteametlikes telklinnakutes, kus elamistingimused ning töö- ja haridusvõimalused on krooniliselt puudulikud. Pagulased on enamasti asunud elama piirkondadesse, kus olid juba varem tõsised sotsiaalmajanduslikud probleemid. Toetame Liibanonis koostöös kohapealse partneri Sawa for Development and Aid haavatavaid Süüria pagulasi, asutades seal sotsiaalse ettevõtte Master Peace ning pakkudes täiendõppekoolitusi kolmes valdkonnas (puutöö, õmblemine ja kudumine).
Türgi
Türgi riik on võtnud vastu kõige suurema hulga Süüriast põgenenud inimesi. Suure pagulaste arvu tõttu vajab Türgi välist abi, et inimeste vajadustega toime tulla. 2016.–2018. aastal viisime vahetult Süüria piiri ääres asuvas Reyhanlı linnas koostöös kohapealse organisatsiooniga UOSSM ellu humanitaarprojekti, mille raames toetasime haridussüsteemis erivajadustega (käitumis- ja õpihäired, arenguhäired) Süüria pagulastest lapsi, pakkudes neile psühhosotsiaalseid tugiteenuseid ja nõustades õpetajaid.
Toetavad projektid
Humanitaarabi võimekuse arendamine ja säilitamine nõuab palju tööd. Selleks viime ellu võimekuse suurendamiseks suunatud projekte ja tegevusi:
- Oleme välja andnud humanitaarabi käsiraamatu alustavale humanitaartöötajale, mis on vabalt internetis kättesaadav ja allalaetav.
- Lähetame oma partnerorganisatsioonide juurde Euroopa Liidu abivabatahtlikke. 2019.–2020. aastatel lähetasime kokku kaheksa vabatahtlikku Liibanoni, Bosnia ja Hertsegoviinasse, Albaaniasse ja Montenegrosse.
- Koolitame end pidevalt humanitaarabi teemadel, sh koolitused missioonide ja lähetuste turvalisusest, riskide ennetamisest, humanitaarprojektide monitoorimisest ja hindamisest, humanitaarprojektide juhtimisest jne.
Meie humanitaarabi projekte rahastab valdavalt Eesti Välisministeerium humanitaarabi ja arengukoostöö vahenditest.