Skip to main content

Eesti Pagulasabi 16. mai ülevaade Ukraina teemal

Humanitaarabi Ukrainas sees

Mida hetkel teeme? 

  • Jagame rahapõhist toetust (multi-purpose cash assistance), et inimesed saaksid ise otsustada, mida neil enim vaja on. Praeguse seisuga oleme toetanud 27 659 leibkonda (umbes 83 000 inimest). Kokku oleme vahendanud enam kui 12,5 miljoni euro eest rahapõhist toetust (Eesti annetajate toetus + WFP + OCHA + IRC). Toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus, hetkel on suutlikkus toetada ca 1000-1500 leibkonda päevas.
  • Avasime eraldi taotluskeskkonna meie Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks: https://register.pagulasabi.ee
  • Meie Ukrainas kohapeal tegutsev kõnekeskus teenindab umbes 1500 inimest päevas, nõustades ja jagades infot toetusvõimaluste kohta ning tehes eelvalikut meie enda rahapõhisesse programmi ja suunates inimesi vajadusel edasi teistesse programmidesse.
  • Toetame Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, meditsiinitehnika, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga.
  • Jagame tekke, magamiskotte ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja ajutistes majutuskohtades olevatele inimestele. 
  • Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid.

Lisaks Eesti annetajate toele teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega:

  • Maailma Toiduprogrammiga (WFP) toetame rahapõhise sekkumisega 60 500 inimest Kiievi, Harkivi, Sumõ ja Tšernihivi oblastites.
  • ÜRO humanitaarasjade koordineerimise ameti (OCHA) hallatava Ukraina humanitaarabifondi rahastusel anname rahapõhist abi 12 000 inimesele Zaporižžja ja Donetski oblastites.
  • International Rescue Committee (IRC) rahastusel toetame 21 000 inimest Harkivi, Sumõ, Tšernihivi, Kiievi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni ja Mõkolajivi oblastites.

Sõjapõgenike toetamine Eestis

Mida hetkel teeme?

  • Nõustame inimesi Tallinnas (Liivalaia 28, Eesti Pagulasabi kontor)) igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (iga päev kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.
  • Vahendame majutuskohti meie andmebaasist, hetkel oleme vahendanud ligi 900 majutuskohta. Majutuspakkumisi saab üles laadida Kinnisvara24 lehel.
  • Korraldame ukrainlastele grupinõustamisi üle Eesti neljal teemal: kohanemine, töövaldkond, digioskused ning lapse kohanemise toetamine. Toimunud on seitse digioskuste töötuba, viis kohanemise ja kolm lapse kohanemise teemalist grupinõustamist; hetkel on nõustamised aset leidnud Tallinnas, Tartus, Rakveres ja Tapal ning neist on osa võtnud kokku ligi 120 Ukraina sõjapõgenikku. Nädala lõpuks on toimunud esimesed sessioonid ka Pärnus.
  • Pakume psühhoterapeudi eest veetavaid toetusgruppe. Gruppi registreerumiseks tuleb helistada Tallinna psühholoogilise kriisiabi telefonil 631 4300 (E-R 9-19, L 10-15).
  • Maksame välja koolitoetusi. Hetkeseisuga on laekunud 1205 avaldust ning välja on makstud 748 taotlust 988 lapsele, kogusummas 49 400 eurot. Ülejäänud taotluste osas on käimas andmete ülevaatamine ja kontroll. 

Annetused ja annetuste kasutamine

  • Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud enam kui 5,15 miljonit eurot, sh sihtannetused, mis tehti evakuatsioonide korraldamiseks ja annetused Eesti-sisesteks tegevusteks. Sellest 2,1 miljonit eurot on aprilli lõpu seisuga kulunud Ukrainas sees humanitaarabi andmiseks ning 555 000 eurot kulus evakuatsioonide korraldamiseks. Koolitoetusi oleme välja maksnud kogusummas 49 400 eurot.

Oma Ukraina pangakontole teeme ülekandeid osamaksete kaupa (500 000 euro kaupa), et minimeerida valuutakursside ja pangaülekannetega seotud finantsriske. Pidevalt hoiame oma Ukraina pangakontol vähemalt kahe nädala kulutuste jagu ettemaksu ja kriisireservi (nt kui olukord muutub selliselt, et meie kohapealsed kaastöötajad peavad Zaporižžjast evakueeruma). Eesti Pagulasabi administratiivkulud on ca 3000 eurot kuus (kontorite rent, kommunaalkulud, telefonid, internet jms). Sellised administratiivkulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata.

Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad meie kodulehelt. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.

Lisa

Eesti Pagulasabi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.

Foto: Orin Louis Jones, Kiiev

Contact Us
Have questions or suggestions? Please fill out the contact form
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.