
Kompetentsikeskus
Eesti Pagulasabi on üks peamisi Eesti kompetentsikeskusi sundrände ja pagulaste lõimumise alal. Rakendame seda kompetentsi eri viisidel: koolitades teisi, jagades ja tuues Eestisse häid praktikaid, parandades Eesti vastuvõtu- ja lõimumissüsteemi, tehes huvikaitset ning jagades laiemale avalikkusele faktipõhist informatsiooni.
Haridusprojektid
Üks peamisi kompetentsikeskuse sihtrühmi on haridusasutused ja -töötajad. Oleme ellu viinud mitmeid projekte, et valmistada õpetajaid ja lasteaiatöötajaid ette tööks multikultuurses keskkonnas. Samuti oleme välja töötanud abivahendeid, mis aitavad pagulasteemat koolides paremini lahata, näiteks koostöös Tartu Ülikooli Eetikakeskusega väärtusmängu pagulasteemaline lisa. Oleme läbi viinud koolitusi paljudes koolides, samuti oleme tõstnud koolitusprogrammiga Avatud Algus lasteaedade valmisolekut võtta vastu rändetaustaga lapsi ning luua mitmekesine ja salliv keskkond. Oleme pannud kokku ka lasteaedadele suunatud “Avatud Alguse” käsiraamatu ja õppevideod, mis on tasuta kättesaadavad meie kodulehelt. Meie haridusprojektide kohta vaata lähemalt projektide alalehelt.
Avalikkuse teavitamine
Läbi aastate on üks meie olulisemaid tegevusi olnud avalikkuse teavitamine ja faktipõhise info jagamine. Eriti oluliseks muutus see 2015. aastal, pagulaskriisi alguses, kui valitsus ei suutnud maandada ühiskondlikke pingeid ega efektiivselt küsimustele vastata. Seetõttu tõusis kommunikatsioonis eesliinile vabakond: näiteks avaldasime infolehe ja korraldasime avalikkusele suunatud arutelusid, samuti aitasime nõu ja jõuga kaasa Sõbralik Eesti ürituse korraldamisel. Oleme ka välja töötanud üritustesarja “Saame tuttavaks”, mille raames korraldame üle Eesti kohalike inimeste ja rahvusvahelise kaitse saajate või teiste rändetaustaga inimeste osalusel töötubasid ja aruteluõhtuid. Lisaks eestikeelsele kommunikatsioonile oleme asunud parandama ka oma venekeelse kommunikatsiooni võimekust, et jõuda veelgi enamate inimesteni.
Huvikaitse
Eesti Pagulasabi asutamisest saadik on üks meie peamistest tegevusvaldkondadest olnud huvikaitse. Pagulaste huvide eest kõneldes oleme teinud valitsusele ja riigikogule arvukaid ettepanekuid, kommenteerinud seaduseelnõusid, korraldanud konverentse ja koostanud varjupaigavaldkonda puudutavaid raporteid.
Osaleme ka Euroopa pagulasorganisatsioonide katusühenduse European Council on Refugees and Exiles (ECRE) liikmena ühenduse töös, näiteks Euroopa Liidu varjupaigavaldkonna direktiivide ja määruste väljatöötamisel ning Euroopa varjupaigasüsteemi väljakujundamisel. Pagulasabi juhataja Eero Janson on seejuures ECRE nõukogu liige.
Vaimse tervise tugi
Viimastel aastatel oleme ühe probleemteemana võtnud fookusesse pagulaste vaimse tervise toetamise ja edendamise. Selleks oleme kaardistanud Eesti vaimse tervise süsteemi kitsaskohtasid ja teinud omapoolsed põhjalikud ettepanekud pagulaste vaimse tervise tulemuslikumaks toetamiseks. Dokumendis tehakse konkreetseid ettepanekuid poliitikakujundajatele ning pagulastega töötavatele spetsialistidele, et pagulaste vaimset tervist edendada.
Valminud on ka voldik, mis aitab ära tunda vaimse tervisega seotud probleemide märke ning kuidas nendega edasi tegeleda: eesti keeles, inglise keeles, türgi keeles, vene keeles, araabia keeles.
Koolitused
Lisaks haridustöötajatele tegeleme regulaarselt teiste pagulastega kokkupuutuvate spetsialistide (tugiisikud, tervishoiutöötajad, sotsiaaltöötajad, noorsootöötajad jt) koolitamisega. Meilt saab tellida erinevaid koolitusi ja töötube, sh:
- Pagulaste ABC
- Tugiisikute baaskoolitus
- Humanitaarabi töötajate baaskoolitus
- Eduka huvikaitse alused
- Radikaliseerumise põhjused ja ennetamine
- Kultuurierinevused ja kultuuritundlikkus
- Spetsiifilised sundrände ja integratsiooniga seotud teemad vastavalt soovile